Izba muzealna

StartIzba muzealna

Izba Muzealna Oddziału Gdańskiego Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego (PTFarm) na Wydziale Farmaceutycznym działa od 1998 roku, gromadząc część zbiorów, które obejmują setki woluminów, starodruków, receptariuszy oraz dawne dyspensatoria, antidotaria i farmakopee. Zostały one pozyskane z gdańskiego Cefarmu oraz aptek województwa pomorskiego przez członków Oddziału PTFarm. Opiekę nad zbiorami Izby Muzealnej do lipca 2014 r. sprawował prof. Feliks Gajewski. Obecnie Izba Muzealna gromadzi materiały archiwalne, dokumenty związane z historią aptekarstwa gdańskiego, dawną aparaturę galenową i narzędzia do pracy aptekarza. Wśród nich są naczynia szklane i porcelanowe, sztanglasy, pojemniki na surowce farmaceutyczne oraz szereg utensyliów. Z powodu trudności lokalowych znaczna część eksponatów muzealno-archiwalnych była eksponowana w aptece “Ratuszowa” pod opieką właścicielki apteki, mgr farm. Stefanii Gdaniec. Eksponaty te istnieją dzięki wspaniałym darczyńcom i wolontariuszom, miłośnikom obiektów muzealno-archiwalnych naszej profesji, którym serdecznie dziękujemy za pomoc, wsparcie i życzliwość.

Obiekty muzealne i archiwalia farmaceutyczne stanowią unikatowe zbiory, które są niezbitym świadectwem wielowiekowej tradycji gdańskiego aptekarstwa. Celem funkcjonowania Izby Muzealnej jest działalność w obszarze pozyskania, gromadzenia, eksponowania i udostępniania zbiorów muzealnych, jak również upowszechnianie wiedzy z zakresu historii farmacji, rozwoju i osiągnięć gdańskiego aptekarstwa i przeobrażeń zawodu na przestrzeni lat.

Członkowie Zarządu Oddziału w Gdańsku PTFarm

Obiekty muzealne w gablotach na Wydziale Farmaceutycznym

Teksty

AMG_2005.pdf (475 KB)
Majewski_J_Muzea_Farmacji_Poznan_2006_s_71_75.pdf (1,21 MB)
PF_03_2005.pdf (2,07 MB)

Jubileusz 90-lecia doc. Drygas

Ekspozycja zbiorów muzealnych na Wydziale Farmaceutycznym GUMed 2020

Izba Muzealna Farmacji Gdańsk 1979-1989

Izba_Muzealna_ul_Dluga_opis_do_pocztowek.pdf (315 KB)
Izba_Muzealna_ul_Dluga_apteczka_podrozna.pdf (62,4 KB)
Izba_Muzealna_ul_Dluga_naczynia_apteczne.pdf (74,5 KB)
Izba_Muzealna_ul_Dluga_pieczatka.pdf (58,5 KB)
Izba_Muzealna_ul_Dluga_widok_wnetrza_zbiory_naczyn_aptecznych.pdf (75,8 KB)
Izba_Muzealna_ul_Dluga_starodruki.pdf (80,8 KB)
Izba_Muzealna_ul_Dluga_wnetrze.pdf (74,1 KB)
 • Zbiory
 • Izba Muzealna PTFarm, zlokalizowana na terenie Wydziału Farmaceutycznego GUMed, rozpoczęła akcję „Nowe życie aptekarskich muzealiów”, w ramach której zbieramy, archiwizujemy i odświeżamy każdego rodzaju eksponaty i pamiątki farmaceutyczne, które być może macie Państwo w Waszych domach lub magazynach aptecznych. Chcielibyśmy je wyeksponować w gablotach na korytarzach naszego Wydziału przy Hallera 107 w Gdańsku, by stanowiły świadectwo wielowiekowej kultury, tradycji i prestiżu naszego zawodu, zwłaszcza dla przyszłych adeptów naszej profesji, dla kolejnych pokoleń farmaceutów. Pierwsze gabloty z eksponatami stanęły w dniu uroczystości 90. rocznicy urodzin dr. hab. Aleksandra Drygasa. Podziel się z nami pamiątkowym zdjęciem, eksponatem aptecznym lub prześlij nam swoje wspomnienia, a my nadamy im drugie życie. Jeśli nie możesz ich osobiście dostarczyć prosimy o kontakt.
 • Członkowie Zarządu Oddziału PTFarm
  Tel: 58 349 10 85
  dr Monika Gajewska
  e-mail: mgaj@gumed.edu.pl
  dr Eliza Wolska
  e-mail: eliw@gumed.edu.pl
 • Prezes Oddziału Gdańskiego PTFarm
  tel: 58 349 12 36
  dr hab. Piotr Kowalski, prof. uczelni
  e-mail: piotr.kowalski@gumed.edu.pl