18.03.2021
Sylwetka prelegenta: dr n. farm. Katarzyna Hoppe – absolwentka kierunku farmacja Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracowała jako asystent w Katedrze i Zakładzie Farmacji Stosowanej w latach 2010-2018. Od 2019 roku związana z przemysłem farmaceutycznym prowadząc projekty badawcze w firmie Evotec w Wielkiej Brytanii
Streszczenie wykładu: „CRO, czyli outsourcing prac badawczych”
Organizacje określane mianem CRO to wyspecjalizowane podmioty, które współpracują z innymi firmami farmaceutycznymi przy opracowywaniu nowych leków oraz sprzętu medycznego. Do lat 90. XX wieku strategia outsourcingu była wykorzystywana przez firmy farmaceutyczne głównie w celu prowadzenie późnych faz rozwoju leku. Obecnie podmiotom zewnętrznym można zlecić cały proces projektowania leków. Na duży popyt usług oferowanych przez firmy CRO ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest obniżenie kosztów poprzez uzupełnienie własnych zasobów zarówno technicznych, jak i merytorycznych.
W trakcie wykładu postaram się opowiedzieć na czym polega praca naukowca w CRO. Jakie są różnice w prowadzeniu projektów badawczych pomiędzy akademią, firmami innowacyjnymi, generycznymi a CRO. Na przykładzie firmy Evotec, opowiem na jakim etapie rozwoju leku organizacja CRO może mieć swój wkład? Czy praca w firmie farmaceutycznej zawsze odbywa się w warunkach GMP?