7.01.2021
Sylwetka prelegenta: dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz – absolwent Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku. Internista, specjalista chorób zakaźnych. Stypendysta American Foundation for AIDS Research, odbył kursy i szkolenia m.in. w CDC w Atlancie, Yale Univercity AIDS Programme, Instytucie Wirusologii uniwersytetu La Sapienza w Rzymie. Obecnie kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i prorektor ds. studenckich Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych, członek zespołu ds. COVID-19 przy PAN.
Streszczenie wykładu: COVID-19 – trudne wyzwanie (Szczepić się, czy nie szczepić? Oto jest pytanie!).
Zakażenie SARS-CoV-2 wywołało nieoczekiwanie groźną pandemię – groźną w wielu aspektach naszego życia codziennego, rodzinnego i zawodowego. Jest to również pierwsza wielka pandemia w epoce cyfryzacji i post-prawdy.
Jako społeczeństwo zapomnieliśmy już jak stosuje się nieswoiste działania w profilaktyce chorób zakaźnych, takie jak maseczki, izolacja, kwarantanna czy kordon sanitarny. Standardy jakościowe i finansowe opracowania nowego leku lub szczepionki przeciwko pojawiającym się patogenom wydłużyły czas dostępu do gotowego produktu aż do około dziesięciu lat – czasu nieakceptowanego w obliczu postępującej pandemii. Dlatego opracowanie szczepionek nowego typu w czasie poniżej dwunastu miesięcy stanowi wydarzenie przełomowe we współczesnej medycynie. Jednocześnie nasze zdolności do komunikowania się, a także zbierania i analizy danych zwiększyły się niepomiernie – równolegle do praktycznego wdrażania efektów rewolucji jaką była biologia molekularna. W rezultacie rok po wystąpieniu pandemii udało się dobrze opisać jej czynnik etiologiczny i powodowaną przez niego chorobę COVID-19, a obecnie powoli przechodzimy do fazy ograniczania pandemii poprzez szczepienia ochronne. Niestety, leczenie nadal pozostaje w dużej mierze leczeniem objawowym, a nadmiar nierzadko sprzecznych informacji utrudnia podejmowanie trafnych decyzji.
W trakcie wykładu postaram się krótko opisać jak bardzo trudnym przeciwnikiem jest SARS-CoV-2, a także przedstawić mechanizmy prowadzące do wystąpienia (u niektórych z nas) choroby COVID-19. Przybliżę też dostępne metody profilaktyczne i koncepcje ograniczania pandemii, a przede wszystkim podsumuję dostępne informacje na temat prowadzonych szczepień przeciwko COVID-19.
Parafrazując słowa Mistrza Szekspira: Szczepić się, czy nie szczepić? Oto jest pytanie! Niezależnie od indywidualnych odpowiedzi – porozmawiać na ten temat na pewno warto!