Dlaczego kwitnie Bałtyk?

StartFarmalitykaArchiwumDlaczego kwitnie Bałtyk?

Dlaczego kwitnie Bałtyk?

25.08.2020

pre01.png

Sylwetka prelegenta: dr hab. Krzysztof Waleron – absolwent Wydziału Biologii, Geografii i Oceanologii Uniwersytetu Gdańskiego. Obecnie kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii Farmaceutycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Pracownik naukowy Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w latach 1998-2014, kierownik zespołu badawczego zajmującego się biologią molekularną i taksonomią molekularną cyjanobakterii jadalnych.

Streszczenie wykładu: Zjawisko zakwitu alg w Morzu Bałtyckim nie jest nowe, miało również miejsce przed tysiącami lat a obecnie od przełomu wieków wraz ze wzrostem temperatur na Ziemi obserwujemy ponownie jego intensyfikację.

Cyjanobakterie, zwane potocznie sinicami lub algami, są jednym z elementów składowych tego zjawiska. To jedna z najstarszych grup mikroorganizmów prokariotycznych na Ziemi. Występują wszędzie gdzie dociera światło choćby w niewielkiej ilości. Obserwujemy ich obecność od biegunów przez pustynie i gorące źródła. Są bardzo dobrze przystosowane do trudnych warunków wegetacji, łatwo się rozprzestrzeniają. Z ekologicznego punktu widzenia to bardzo ważna grupa organizmów, ponieważ dzięki nim mamy atmosferę tlenową na naszej planecie. Mogą być zarówno pożyteczne, jak i niebezpieczne. Musimy je badać i poznawać, aby móc korzystać z ich niezwykłego potencjału. W trakcie wykładu postaram się opowiedzieć, co to właściwie jest ,,zakwit’’ wód, w jakich warunkach może powstać i jakie organizmy mogą występować podczas tego zjawiska w zbiorniku wodnym. Kiedy zakwit jest niebezpieczny? Czy mamy pomysły na rozwiązanie tego problemu?