Aktualności

StartFarmalitykaAktualności
Rozwiń
Szanowni Państwo!

Zapraszamy na kolejny wykład w ramach projektu Farmalityka. W najbliższy czwartek (8.04.2021) o godz. 19:00 wykład pt. „Ekstruzja na gorąco i druk 3D w farmacji – otrzymywanie i charakterystyka minitabletek sporządzanych metodą druku 3D do stosowania w pediatrii” wygłosi Pani Dorota Sarwińska – tegoroczna laureatka Konkursu Praca Magisterskich wykonanych na Wydziale Farmaceutycznym GUMed w roku akademickim 2019/2020.

Bezpośredni link do spotkania:

https://zoom.us/j/94896530833?pwd=M0hpR1ZoSkFWUEFHcldGMkpnTzltZz09

Dane do zalogowania się na platformie Zoom:

Meeting ID: 948 9653 0833

Passcode: 295285

Wszystkich słuchaczy zainteresowanych wykładem prosimy o zalogowanie się na platformie Zoom przy użyciu powyższego linka lub danych na 15 min przed planowanym spotkaniem


mgr_Dorota_Sarwińska.jpg
Dorota Sarwińska: – studentka VI roku farmacji, stażystka, laureatka Konkursu Prac Magisterskich wykonanych w roku akademickim 2019/2020 na Wydziale Farmaceutycznym Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.


Streszczenie wykładu: „Ekstruzja na gorąco i druk 3D w farmacji – otrzymywanie i charakterystyka minitabletek sporządzanych metodą druku 3D do stosowania w pediatrii” Ekstruzja na gorąco nie jest nowym procesem. Z powodzeniem jest ona używana m.in. w przemyśle gumiarskim czy też przetwórstwie plastiku. Metoda ta wzbudziła zainteresowanie również w farmacji, m.in. ze względu na brak konieczności użycia wody i rozpuszczalników organicznych i możliwość uzyskania zwiększenia rozpuszczania substancji czynnej, a co za tym idzie, też jej biodostępności. Druk 3D jest obecnie prężnie rozwijającą się dziedziną. Jest on z powodzeniem stosowany w celu szybkiego prototypowania czy personalizacji rozmaitych produktów do potrzeb klienta. Druk 3D w medycynie też jest stosowany m.in. do drukowania protez, modeli anatomicznych narządów czy też egzoszkieletów. Wykorzystanie druku 3D w farmacji nadal jest czymś nowym, dlatego chętnie opowiem o moich badaniach, w których miałam okazję pracować na drukarce 3D.

W trakcie wykładu zaprezentuję swoją pracę magisterską pt. „Otrzymywanie i charakterystyka minitabletek sporządzanych metodą druku 3D do stosowania w pediatrii” oraz opowiem o doświadczeniu, które zdobyłam podczas pracy w laboratorium w Niemczech na Uniwersytecie w Greifswaldzie. Celem mojej pracy magisterskiej było zbadanie, czy metoda FDM druku 3D jest odpowiednia do otrzymywania minitabletek. Minitabletki są szczególnie korzystną postacią leku do stosowania w pediatrii m.in. ze względu na swój mały rozmiar i możliwość dostosowania dawki do konkretnego dziecka. Metoda ekstruzji na gorąco połączona z drukiem 3D jest nową, ciekawą możliwością na otrzymywanie minitabletek.