Aktualności

StartFarmalitykaAktualności
Rozwiń

W imieniu całego zespołu Farmalityki zapraszamy wszystkich słuchaczy na serię kolejnych październikowych wykładów on-line na platformie Zoom:

21.10.2020 (środa) godz. 19:00 – Pani dr Anna Śledzińska zaprezentuje wykład pt. „SARS-CoV-2/Covid-19 – profilaktyka kontra denialiści”

29.10.2020 (czwartek) godz. 19:00 – Pani dr hab. Małgorzat Grembecka zaprezentuje wykład pt. „Suplementy diety – panaceum na wszystkie dolegliwości?”


21.10.2020 (19:00) SARS-CoV-2/Covid-19 – profilaktyka kontra denialiści?

Bezpośredni link do spotkania:

https://zoom.us/j/98454489773?pwd=LzZKNkxLRUhKdk9uZ2R6OVVlbnJtQT09

Dane do zalogowania się na platformie ZOOM:

Meeting ID: 984 5448 9773

Passcode: 290210

Wszystkich słuchaczy zainteresowanych wykładem prosimy o zalogowanie się na platformie Zoom przy użyciu powyższego linka lub danych na 15 min przed planowanym spotkaniem


sledzinska.png

Sylwetka prelegentki: dr Anna Śledzińska – adiunkt w Zakładzie Medycznej Diagnostyki Laboratoryjnej w Katedrze Analityki Klinicznej GUMed oraz asystent w Zakładzie Mikrobiologii Klinicznej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. Doktor nauk medycznych w zakresie biologii medycznej, diagnosta laboratoryjny. Absolwentka studiów podyplomowych: „Menedżer w ochronie zdrowia” z certyfikatem Franklin University (Wyższa Szkoła Bankowa w Gdańsku); „Menedżer medycznego laboratorium diagnostycznego w obliczu zmian rynkowych” (Warszawski Uniwersytet Medyczny), „Prawo medyczne” (Uniwersytet Gdański).

Streszczenie wykładu: SARS-CoV-2/Covid-19 – profilaktyka kontra denialiści

Udokumentowane klinicznie infekcje ludzi związane koronawirusami były znane światu medycznemu od lat 30 ubiegłego wieku. Spośród 40 gatunków koronawirusów opisanych i zbadanych, siedem z nich uznano jako mikroorganizmy patogenne dla ludzi. Podstawową drogą przenoszenia tych wirusów – z człowieka na człowieka – jest droga kropelkowa. Pandemia związana z 2019-CoV (SARS-CoV-2), która rozpoczęła się na przełomie listopada/grudnia 2019 roku we wschodnich Chinach, objęła cały świat i trwa do chwili obecnej. Według danych WHO infekcji tym wirusem uległo około 39 milionów populacji, z czego dla ponad miliona zakończyła się ona śmiercią (16 X 2020 r.).

Choroba związana z 2019-CoV na stałe zagościła w nomenklaturze medycznej jako COVID-19. Manifestuje się ona infekcją górnych i dolnych dróg oddechowych, gdzie w przeważającej liczbie przypadków dominuje: gorączka, ból mięśni i kaszel. W grupie osób szczególnie narażonych (wiek > 65, niedomogi immunologiczne i choroby współistniejące) dochodzi do ostrej niewydolności oddechowej, wymagającej sztucznej wentylacji i leczenia ogólnoustrojowego, przy czy nawet skąpoobjawowa infekcja niesie za sobą późne i groźne powikłania dla układu oddechowego i sercowo-naczyniowego ludzi w różnych przedziałach wiekowych.

W trakcie wykładu przeanalizujemy najprostszą i najtańszą strategie walki z pandemią mającą na celu zminimalizowania narażenia jednostki na infekcję. Na podstawie analizy fachowego piśmiennictwa dokonamy hierarchizacji skuteczności przeciwwirusowej dostępnych na rynku osłon twarzy – od maseczek, przyłbice po gogle. Ocenimy zasadność dystansu fizycznego oraz preferowaną odległość jaka została uznana za najbardziej bezpieczną. Omówimy procedurę higienicznego mycia i dezynfekcji rąk. Dodatkowo wyjaśnimy sobie pojęcie denializmu, którego post efektem jest niewiara 20% polskiego społeczeństwa w realne zagrożenie, stawiając w przeciwwadze idee zdrowia publicznego oraz „niemodną” empatię, uważaną przez psychologów m.in. za jeden z najsilniejszych hamulców zachowań agresywnych.


29.10.2020 (19:00) Suplementy diety – panaceum na wszystkie dolegliwości?

Bezpośredni link do spotkania:

https://zoom.us/j/95775804872?pwd=VGRIeTFLUHBIelFBdEJjc3c2TVI1Zz09

Dane do zalogowania się na platformie ZOOM:

Meeting ID: 957 7580 4872

Passcode: 132441

Wszystkich słuchaczy zainteresowanych wykładem prosimy o zalogowanie się na platformie Zoom przy użyciu powyższego linka lub danych na 15 min przed planowanym spotkaniem


grembecka.png

Sylwetka prelegentki: dr hab. Małgorzata Grembecka – kierownik Katedry i Zakładu Bromatologii na Wydziale Farmaceutycznym GUMed. Stopień doktora uzyskała w 2007 r., a doktora habilitowanego w 2016 r. na podstawie rozprawy „Naturalne i syntetyczne substancje słodzące w diecie współczesnego człowieka – ocena analityczna i bromatologiczna”. Odbyła staże naukowe na Uniwersytecie w Limoges (Francja) oraz w Narodowym Instytucie Leków w Warszawie. Prowadzi zajęcia dla studentów farmacji, dietetyki, fizjoterapii oraz słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Współpracuje z Okręgową Izbą Lekarską w Gdańsku prowadząc szkolenia dla lekarzy. Jej zainteresowania dotyczą szeroko rozumianej bromatologicznej oceny produktów żywnościowych, w tym suplementów diety, oraz opracowywania nowych metod analitycznych pozwalających na szybkie i dokładne oznaczanie różnych substancji biologicznie aktywnych.

Streszczenie wykładu: Coraz więcej osób stosuje suplementy diety, ale niewielu wie czym one są i czy trzeba je przyjmować. Wszechobecne reklamy sugerują, że nie możemy się bez nich obyć, ale czy tak jest naprawdę? Czy suplementy diety są niezbędne dla naszego zdrowia, urody, lepszego samopoczucia? Czy możemy nimi zastąpić leki? Na te i inne pytania zostaną udzielone odpowiedzi w trakcie wykładu, który poda w „pigułce” co warto o nich wiedzieć.